Domluvte si s elektrikářem rekonstrukci bytu po rodičích


Někteří lidé, zejména ti dříve narození, bydlí ještě v prostorách, kde je nataženo staré hliníkové elektrické vedení. Dokud je funkční a nevyskytl se tu žádný technický problém, nemají obvykle důvod k nějakému odbornému elektrikářskému zásahu. A tak se stane, že po jejich smrti v rámci dědictví, anebo pokud se rozhodnou přestěhovat a přenechají byt svým dětem či vnoučatům, že se tu noví majitelé nebo nájemníci budou potýkat s rekonstrukcí elektroinstalace, pokud chtějí provádět v bytových prostorách nějaké významné stavební změny.

elektrikáři při práci

Stává se to například, pokud se v bytě mění kuchyňská linka, rekonstruuje koupelna s toaletou, bourají příčky a mění podlahové krytiny, že se při jednom nepořádku sáhne i na elektroinstalaci. Přizvaný elektrikář z Prahy 2 se s podobnými situacemi setkal již mnohokrát, a tak vám navrhne vhodný pracovní postup:

elektrikářské nářadí

Rozmyšlení rozmístění zásuvek a svítidel – v první řadě byste měli znát a mít rozhodnuto, kde chcete mít zásuvky, a do jakých míst necháte osadit svítidla. Například v pracovně, v kuchyni a v obýváku bude třeba zásuvek víc, v ložnici vystačíte možná jen se dvěma. A se svítidly je zde také řada možností, například lze posadit na zeď závěsné lampičky, anebo využít při snížení stropů (příkladně u staré vinohradské či žižkovské zástavby) instalaci stropních bodových svítidel. S tím vším si elektrikář bezpečně poradí.

Vysekávání drážek pro kabelový rozvod – chcete-li práci urychlit a zároveň ušetřit, můžete se s elektrikářem domluvit, nechat načrtnout na zeď rozmístění drážek pro kabeláž, a pak drážky vysekat plochým sekáčem nebo vyfrézovat drážkovací frézou.

Nakoupení materiálu – i zde se můžete angažovat, například při koupi svítidel a koncových prvků – zásuvek, vypínačů a koncových krabic. Vše ale raději konzultujte s elektrikářem a nechte na něm volbu správných vodičů, zejména s ohledem na jejich průřez.